Asi nikdo z nás, zdravých lidí, si nedokáže představit, jaké to je, přijít o některý ze smyslů, může to být sluch, zrak nebo řeč. Takto postižení lidé to určitě nemají jednoduché, jejich handicap je pro ně překážkou v běžných denních činnostech. Naštěstí už nežijeme ve středověku, technika jde mílovými kroky neustále dopředu a tak lze různými technickými vymoženostmi usnadnit postiženým spoluobčanům život. A co se týká internetu, ani toho se nemusí vzdávat lidé, kteří přišli o zrak nebo se s absencí zraku již narodili.
Pomocníci
Práci na počítači díky různým pomůckám dokáže zvládnout i člověk, který má zrakový handicap. Lidé takto postižení jsou ve velké míře odkázáni na svůj sluch, z toho také vychází pomůcka, která je označována jako hlasový výstup. K ovládání počítače samotného pak slouží klávesnice.
Hlasový výstup funguje tak, že předčítá to, co se na obrazovce objeví a dokáže tak dané osobě přečíst to, co je uvedeno na jednotlivých webech. Toto umožňuje zvuková karta, která přenáší zvuk buď do prostoru díky reproduktorům, nebo může postižený využít připojení přes sluchátka. Nejedná se o čtení bez rozlišení jednotlivých částí textu. Postižený tak ví, co je nadpis, jaký je uveden odkaz apod. Kromě sluchu pak využívá i svého hmatu, tím může ovládat hmatový výstup.
Informace jsou důležité
Lidé, kteří mají problémy se zrakem, mají možnost využít systému Tyflo. Je to místo, kde mají možnost najít vše, co se týká podobně postižených lidí, ať už jejich života, koníčků apod. Tento systém funguje již přes dvacet let a využívat ho mohou lidé s různým postižením. Lze zde najít přehled společností, škol, nabídky kulturních akcí, prostě je toho opravdu dost.
Nevidomí nebo jinak postižení lidé tak mají možnost žít a zapojovat se do běžného života jako ti, kdo jsou zdraví, a to je určitě dobře.