Čištění odpadů https://www.kanalizace-instalateri.cz/cisteni-odpadu v domácnosti nepatří zrovna k oblíbeným pracovním činnostem, přesto jsou nezbytné a nelze je odkládat na neurčito. S ucpaným dřezem či hůře protékající vodou na toaletách se v životě setkal snad každý a ve chvíli, kdy se nás tento problém bezprostředně dotýká, snažíme se jej řešit těmi nejdostupnějšími prostředky. Na toaletě či v umyvadle nastupuje nejprve gumový zvon, vypomáhat si můžeme i chemickými prostředky, jako je hydroxid sodný nebo kyselina fosforečná.
U běžných nečistot, jako jsou nakumulovaný toaletní papír nebo mastnota v odpadovém potrubí v kuchyni si tímto způsobem poradíme, ale jsou případy, kdy se musí nasadit silnější kalibr. Některá místa se ráda odpadem zanáší více a někdy se do odpadu dostane i větší předmět, který prostor potrubí zúží a působí tam spolu s nečistotami jako zátka.
Připojení kuchyně a koupelny na jednu trubku – v těchto místech může častěji dojít k ucpání, tedy tam, kde působí více faktorů znečištění, zejména mastnota a kousky potravin z kuchyňského dřezu v kombinaci s mýdlem, vlasy a chlupy ze sprchového koutu či z vany. V záhybech potrubí se pak s pomocí bakterií začne tvořit mazlavá hmota a ta se pak musí odstranit mechanicky nebo s pomocí tlakového čističe.
Problém ve stoupačce – dalším problematickým místem jsou stoupačky, resp. místo, kde do stoupačky vstupuje odpadové potrubí z bytu v bytovém domě. Zde se chemické čištění příliš neosvědčí, protože je od umyvadel či dřezů poměrně daleko a chemické prostředky tu nemají takovou přímou účinnost. Opět tu musí nastoupit profesionální čisticí metoda.
Mechanické a tlakové čištění spolehlivě zbaví všech nánosů z jakéhokoli potrubního systému, jedná se o rotační spirálu na konci dlouhého ocelového lanka, kterou doplní tryska pro čištění tlakovou vodou. Může se využít v rodinných domech, v bytových domech i v nebytových prostorách firem, skladů a dalších objektech.