Zlatnictví je samozřejmě spojené s výrobou šperků, ze zlata, stříbra a z jiných drahých kovů, s použitím pravých drahých kamenů, polodrahokamů, perel. Pro některé levnější šperky se využívají i syntetické kameny. Například zirkony.
Jestli vás někdy napadlo, proč se lidé stali zlatníky? V mnoha případech je to po generace taková tradice, protože když od mládí někdo vyrůstal v tomto uměleckém zlatnickém prostředí, tak mu toto řemeslo přirostlo k srdci. Už jenom proto, že ze vzácných kovů, perel a drahokamů se dá vytvořit taková krása, která bude přetrvávat i po mnoho pokolení.
Jsou lidé, kteří vystudují nějaký obor, něco je v průběhu studia zaujme a snaží si najít cestičky tím směrem. Znovu se vzdělávat a jít do hloubky v dalším vybraném oboru. Už jenom proto, že cítí, že to je přesně ta práce, co by jejich život naplňovalo uspokojením.
A to je i můj v krátkosti životní příběh, než jsem se stala zlatníkem.
Jmenuji se Adéla Vomáčková. Dokážu vnímat krásu přírody velmi intenzivně, a když jsem začala po nějakém čase studovat obor zlatník/klenotník, věděla jsem, že chci vyrábět takové šperky, které vyzdvihnou krásu ženy. Protože každá žena je originálem, tak i k ní patří takový šperk – originál. Snažím se, aby každý můj vyrobený šperk měl pro tu konkrétní ženu, nebo i muže, hlubší význam, aby pro darovaného byl i něco více. I když je šperk vytvořen, zůstává stále svoji podstatou součástí přírody. A to bych chtěla tím šperkem předat i jejich nositelům.
Na mých webových stránkách se pár slov o mně Adelvomack.com můžete dočíst podrobnější informace, o mém citovém vztahu ke šperkům a o přístupu jejich realizaci. Vyrábím šperky nejenom z drahých kovů – zlata a stříbra, ale používám i jiné drahé kovy, například titan. Drahokam, polodrahokam a perly, to je pro spojení s drahým kovem naprostá samozřejmost.