· Především je to unifikovaný typ patice, který prakticky nahrazuje všechny předešlé modely žárovek, ať už klasických vláknových, nebo úsporných žárovek plněných směsí vzácných plynů.
· Diodové světlo po rozsvícení začne okamžitě svítit v plné intenzitě. Tím se značně odlišuje od úsporných zářivek. U těch je doba náběhu do plné intenzity osvitu řádově v minutách.
· Diodovým žárovkám nevadí časté zapínání a svícení po krátkou dobu. Střídavý proces vypínání a zapínání je naopak doslova smrtící pro úsporné zářivky a žárovky, jimž se takto výrazně zkracuje životnost. U diodových žárovek může mít časté rozsvěcení a zhasínání vliv pouze na životnost elektroniky v důsledku tepelné roztažnosti měniče napětí, záleží ovšem na kvalitě výrobku, resp. na samotné jeho topologii.
· Rozsah využívání diodových světel je mnohem vyšší, než u jiných zdrojů. Teplota okolního prostředí, při které mohou efektivně pracovat, se pohybuje v rozmezí od + 45 stupňů Celsia do – 35 stupňů.
· Využití diod v osvětlovací technice nachází široké uplatnění. Jsou to buď všesměrové zdroje, tedy světla ve tvaru klasických žárovek (tvar A), ve tvaru kapkových žárovek – tzv. miňonek (tvar B), svíčkových žárovek (tvar B), a diodových kapslí. Ze směrových zdrojů jsou to buď halogenové reflektory PAR 16 a MR 16, nebo reflektorová světla R 50, 63 a 80.
· Technologická novinka, která vzhledově připomíná prastarou Edisonovu žárovku s průhlednou baňkou a vláknem uvnitř, je tzv. LED-Filament. Uvnitř baňky je na tenkých kovových vláknech přichyceno množství diod, jejichž svit připomíná světlo klasické žárovky. Měnič napětí je instalován v patici a tím se vzhled žárovky velice přibližuje tomu starému nostalgickému modelu z předválečné éry 20. století.
· Světelné zdroje se vyrábí v současné době dvěma základními technologickými procesy. Jsou to buď SMD diody (Surface Mount Device). Vyznačují se dlouhou životností a více tvarovými provedeními. Liší se svými rozměry a hodnotou svítivosti, která může být max. 120 lumen/W. Životnost těchto zdrojů je zhruba 100 tisíc hodin. Setkáváme se s nimi u běžných světelných zdrojů s více druhy patic, nejčastější z nich jsou LED E27. Druhé typy diod se nazývají Multiple Chips On Board (MCCOB) a využívají se hlavně u směrových svítidel, nebo jako náhrady halogenových žárovek, tedy světel s vysokým výkonem. Uplatnění najdou i v místech, kde se dříve používaly kompaktní zářivky a zářivkové trubice.